تراش cnc

آیا می خواهید همه چیز را در مورد دستگاه تراش CNC یاد بگیرید اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟ خوب، شما به جای درست آمده اید!

برای کسانی که تازه وارد این صنعت شده‌اند، تنوع، اندازه‌ها و کاربردهای تخصصی ماشین‌هایCNC  کنترل عددی رایانه‌ای که در تولید استفاده می‌شوند، می‌تواند ذهن را شگفت‌زده کند – از ماشین‌های تراش، ماشین‌های فرز و ماشین‌های چند محوره گرفته تا ماشین‌های ابزار دیگر.

برای کمک به درک بهتر هر ابزار و نحوه استفاده از آنها، ما یک سری جدید در مورد اصول اولیه ماشین ابزار CNC شروع خواهیم کرد.

در این مقاله، ما بر روی ماشین‌های تراش CNC تمرکز می‌کنیم و موارد زیر را پوشش می‌دهیم:

– تعریف تراش CNC

– قطعات تراش CNC

– موارد استفاده از تراش CNC

– برنامه نویسی تراش CNC

– انواع تراش CNC

– قیمت دستگاه تراش CNC

– نمونه هایی از ماشین تراش CNC

دستگاه تراش CNC چیست؟

محورهای مختلف تراش‌های CNC که با سیستم‌های کنترل عددی کامپیوتری CNC کار می‌کنند و با دستورالعمل‌های طراحی دقیق ارائه می‌شوند، ماشین‌ابزاری هستند که در آن مواد یا قسمتی توسط دوک اصلی گیره و چرخانده می‌شود، در حالی که ابزار برشی که روی مواد کار می‌کند، سوار شده و در آن جابه‌جا می‌شود.

تراش‌های CNC معمولاً برای ماشین‌کاری قطعات استفاده می‌شوند، جایی که مواد، قسمت بسته و چرخانده می‌شود، در حالی که ابزار برش برای عملیات OD  قطر بیرونی و ID  قطر داخلی مانند شفت‌ها و لوله‌ها، نصب شده است. آنها برای قطعاتی که دارای تقارن یکسان حول محوری هستند که می‌تواند در دوک بچرخد (یعنی به صورت شعاعی گیره شود) ایده‌آل هستند.

یک ماشین تراش ساده CNC روی 2 محور کار می کند و ابزار در موقعیت ثابتی در برجک ایستگاه 8 تا 24 قرار دارد. عمل چرخش قطعه را «چرخش» می‌گویند، از این رو به انواع خاصی از تراش‌های CNC، ماشین‌های تراشکاری CNC می‌گویند.

ابزارهای فرز (ابزار برش در اطراف قطعه کار حرکت می کند)، سوراخ کردن و ضربه زدن (ابزاری که نخ های داخل سوراخ را برش می دهد) معمولاً توسط یک سیستم محرک جداگانه در داخل برجک هدایت می شوند. بسته به کاربرد، ابزارهای حیات (یعنی ابزار فعال) برای جهت های عملیاتی محوری یا شعاعی نصب می شوند. اینها را می توان در ماشینهای تراش CNC سه محوره یا ماشینهای تراشکاری CNC یافت.

ماشین‌های تراش با گزینه‌های اضافی مانند محور Y، دوک‌های فرعی یا گزینه‌های خاص انتخاب‌شده برای اتوماسیون معمولاً مراکز تراش نامیده می‌شوند. این ماشین‌ابزارهای پیچیده می‌توانند قطعات پیچیده را ماشین‌کاری کنند، این ماشین‌ها فراتر از عملیات تراشکاری استاندارد OD و ID هستند و ممکن است عملیات فرز، حفاری و ضربه زدن را برای تکمیل قطعه در یک تنظیم انجام دهند. با برداشتن یک قطعه از قطعه خام به محصول نهایی، چنین ماشین ابزارهای همه کاره به طور قابل توجهی بهره وری را بهبود می بخشد.

قسمت های مختلف تراش CNC

قطعات مختلف دستگاه تراش CNC چیست؟ چگونه این اجزای مختلف ماشین ابزار CNC با هم هماهنگ می شوند؟

به طور کلی، ماشین های تراش CNC دارای پیکربندی های اصلی زیر هستند:

افقی

عمودی

تخت شیب

تخت

استاندارد

چند محوره

انواع دیگر، به عنوان مثال نوع سوئیسی، چند اسپیندل، محور B

بسته به پیکربندی، تراش های CNC ممکن است دارای اجزای زیر باشند.

تخت ماشینی

دستگاه تراش CNC یا مرکز تراش CNC پایه اصلی کل دستگاه را تشکیل می دهد. جایی است که اجزای مختلف دستگاه روی آن سوار می شوند. به عنوان مثال، استوک اسپیندل که دوک اصلی دستگاه را در خود جای داده است. اسلاید محور X ، Z محور، Y اختیاری و زیر دوک.

برای اطمینان از طول عمر، تخت های ماشینی را با استفاده از چدن با کیفیت بالا تولید می کند. اینها به محدود کردن گرما کمک می کنند و پایداری مکانیکی جامد را فراهم می کنند. این تضمین می کند که قطعات ماشینکاری شده به طور مداوم دقیق هستند.

خدمات تراش cnc

اسپیندل اصلی

دوک اصلی که اغلب به عنوان قلب ماشین ابزار شناخته می شود، از یک مجموعه دوک و سیستم محرک دوک تشکیل شده است. اینها برخی از قطعات متحرک ماشین ابزار CNC هستند و شامل موتورها، چرخ دنده ها و چاک می شوند (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد). درایو محور C که به قرار دادن مواد کمک می کند نیز همراه با دوک مونتاژ می شود.

نگهدارنده‌های ابزار معمولاً روی دیسک برجک نصب می‌شوند (دیسک چرخشی که به ابزارها اجازه می‌دهد در موقعیت قرار بگیرند و سوئیچ شوند)، آنها شامل نگهدارنده‌های ابزار ثابت و زنده هستند.

اسپیندل فرعی/ اسپیندل دوم

جدا از دوک اصلی به عنوان یک گزینه، اسپیندل فرعی همگام با دوک اصلی کار می کند تا اولین و دومین عملیات برش را در ماشین تراش CNC تکمیل کند. این کارایی و توان عملیاتی را در هر چرخه بهبود می بخشد. هنگامی که به عنوان دوک دوم نامگذاری می شود ، مکانیسم دارای ظرفیت و قدرتی مشابه دوک اصلی است.

دوک‌های فرعی که با در نظر گرفتن کاربران نهایی برای دستیابی به انعطاف‌پذیری و عملکرد بالاتر طراحی شده‌اند، به‌صورت اختیاری در اکثر سری‌های در دسترس هستند.

برجک ابزار

برجک امکان تغییر ابزارهای برش مورد نیاز برای ماشین کاری را فراهم می کند. از این رو روی برجک ابزار نصب می شود. اندازه برجک با توجه به تعداد و اندازه ابزارهایی که روی آن نصب می شود تعیین می شود.

برای اطمینان از پایداری و دقت در ماشین‌کاری، برجک در، به عنوان مثال، Hwacheon’s Hi-TECH 550 نیروی گیره‌ای قدرتمندی را فراهم می‌کند و زمان شاخص 0.2 ثانیه در تنظیم را برای ماشین‌کاری سریع و پایدارتر ارائه می‌دهد.

کاربرد تراش CNC

دستگاه تراش CNC معمولاً برای انجام، تولید اشکال گرد دقیق با قطر بیرونی OD و قطر داخلی ID  استفاده می شود. عملاً انواع سازه ها را می توان با این ماشین ابزار ماشین کاری کرد، بسته به نیاز آنها در صنایع مختلف.

تراش های CNC معمولاً در صنایعی مانند نفت و گاز، خودروسازی، هوافضا، پزشکی، الکترونیک، معدن، نیروگاه، کارخانه های فولاد و کاغذ، و کشتی سازی استفاده می شوند.

تراش‌های CNC مدرن معمولاً با ابزارهای حیاتی عرضه می‌شوند که می‌توانند در چند محور کار کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند هر دو محور X و Y را شامل شوند، برجک دوم را با ابزارهای مختلف ترکیب کنند، یا شامل یک دوک نخاعی فرعی باشند. این ویژگی ها به موثرتر و انعطاف پذیری بیشتر برای عملیات های مختلف فرز، حفاری و ضربه زدن کمک می کند.

نتیجه یک فرآیند کامل و حتی پیچیده ساخت قطعه است که نیاز به انتقال قطعه به ماشین دیگری برای عملیات دوم را از بین می برد، به عنوان مثال به یک ماشین فرز CNC یا دستگاه ماشینکاری CNC نیاز است.

انواع مختلف دستگاه تراش CNC

تراش های CNC این روزها با محورهای مختلف در دسترس هستند، که اجازه می دهد تا قطعات پیچیده تری بدون نیاز به تعویض دستی ماشین ها یا ابزارها تولید شوند. محورهای مختلف روشی را به تصویر می کشند که در آن قسمت ماشین کاری شده (یا ابزار) می تواند در طول فرآیند ماشینکاری قرار گیرد و بچرخد.

تراش 2 محور CNC

در این تنظیم اولیه، از 2 محور خطی می توان برای انجام عملیات OD/ID  یعنی ماشینکاری استوانه ای و عملیات روکشی، یا سوراخ کردن و ضربه زدن در مرکز قطعه استفاده کرد. با این حال، اجازه نمی دهد که آسیاب انجام شود.

تراش 3 محور CNC

علاوه بر محور اصلی X و Z، محور C و سیستم ابزار اضافه شده است. این اجازه می دهد تا قطعه برای انجام عملیات استاندارد فرز، حفاری و ضربه زدن قرار گیرد. عملیات آسیاب مارپیچی که شامل چرخش همگام آهسته قطعه می شود امکان پذیر است.

تراش 4 محور CNC

در اینجا محور Y به دستگاه اضافه می شود تا عملیات ماشینکاری خارج از مرکز انجام شود. این برای عملیات های نامنظم و پیچیده تر به خوبی جواب می دهد.

تراش 5 محور CNC

در چنین ماشین هایی، برجک دوم به یک تراش CNC  3محوره مثلا T2-2T  اضافه می شود. چنین ماشین‌هایی در هر برجک دو محور (برجک بالا و پایین) به اضافه محور C روی دوک چرخان خواهند داشت. این امکان استفاده از 2 ابزار را به طور همزمان در قطعه فراهم می کند، بنابراین زمان چرخه را به شدت کاهش می دهد.

 

تراش 6 محور CNC یا بیشتر Axis

چنین ماشین های تراش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

2 x محورC دوک اصلی و دوم

2 x برجک (برجک بالا و پایین، هر کدام با 2 محور خطی)

1 x محور Y در برجک بالایی

1 x دوک دوم که می تواند به سمت دوک اصلی حرکت کند تا قطعه را بردارد

البته ماشین هایی با بیش از 8 محور وجود دارد. با این حال، آن‌ها ماشین‌های بسیار پیچیده‌ای هستند که معمولاً برای نیازهای رایج تولید مورد نیاز نیستند.

قیمت دستگاه تراش CNC چقدر است؟

بنابراین هزینه یک دستگاه تراش CNC چقدر است و هنگام درخواست از یک سازنده معتبر ماشین ابزار CNC برای پیشنهاد یک تراش CNC چه چیزی باید بپرسید؟

برای رسیدن به کل هزینه خرید تراش CNC، باید موارد زیر را در نظر بگیریم.

کشور مبدا

فرایند ساخت

اندازه دستگاه CNC

طرح

مشخصات فنی

حمل دریایی

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیریدواتساپ