تراش فلزات با CNC

تراش فلزات با CNC

تراش به طور سنتی در چوب‌کاری، فلزکاری، ریسندگی فلز، احیای قطعات و شیشه‌کاری استفاده می‌شود. معمولاً یک یا دو مرکز قطعه کار را نگه می دارند و حداقل یک مرکز را می توان به صورت افقی جابجا کرد تا قطعات کار با طول های مختلف را در خود جای دهد. ماشین های تراش CNC به دلیل سهولت تنظیم، عملکرد، تکرارپذیری و دقت به سرعت جایگزین ماشین های تراش تولیدی قدیمی می شوند. کار تراش فلزات CNC فقط یکی از انواع ماشینکاری CNC است.

اما تراش CNC چیست؟ اول، CNC مخفف کنترل عددی کامپیوتر است و به ماشینی اشاره دارد که توسط یک سیستم کامپیوتری کار می‌کند. تراش CNC با دستورالعمل های طراحی دقیق برای قطعات ماشین با مشخصات دقیق کار می کند. تراش CNC ماشین ابزاری است که در آن مواد یا قسمتی در جای خود نگه داشته شده و توسط دوک اصلی چرخانده می شود، زیرا ابزار برشی که بر روی مواد کار می کند بر روی محورهای مختلف سوار و حرکت می کند.

یک ماشین تراش فلزات CNC روی دو محور با ابزار برش در موقعیت ثابت در برجک ایستگاه 8 تا 24 کار می کند. عمل چرخش قطعه کار “چرخش” نامیده می شود. به همین دلیل است که انواع خاصی از ماشین تراش CNC را ماشین تراش CNC می نامند. تراش های CNC شکل های گرد دقیقی با قطر بیرونی ODو قطر داخلی ID تولید می کنند. بسته به نیاز صنایع مختلف، انواع مختلفی از سازه ها را می توان با این ماشین ابزار ماشین کاری کرد. آنها معمولاً در صنایع نفت و گاز، خودروسازی، هوافضا، پزشکی، الکترونیک، معدن، نیروگاه، کارخانه های فولاد و کاغذ و صنایع کشتی سازی استفاده می شوند.

ماشین های تراش فلزات CNC مدرن معمولا با ابزارهایی عرضه می شوند که می توانند روی چندین محور کار کنند. انواع مختلف ماشین ها می توانند شامل هر دو محور X و Y باشند، برجک دوم را با ابزارهای دیگر ترکیب کنند، یا شامل یک دوک دوم باشند. این بدان معناست که یک ماشین تراش CNC می تواند عملیات فرزکاری، سوراخکاری و ضربه زدن اضافی را انجام دهد که در نتیجه فرآیند ساخت قطعه کامل و حتی پیچیده ای را به همراه دارد و نیازی به انتقال قطعه به ماشین دیگری برای عملیات دوم را از بین می برد.

تراش فلزات با CNC

ماشین های تراش CNC بر اساس تعداد محورهایی که دارند به انواع دسته بندی می شوند. آنها با محورهای مختلف در دسترس هستند و اجازه می دهند قطعات پیچیده تری بدون تعویض دستی ماشین آلات یا ابزار تولید شوند. محورهای مختلف بر نحوه قرارگیری، چرخاندن و نزدیک شدن قطعه ماشینکاری شده یا ابزار در طول فرآیند ماشینکاری تأثیر می گذارد.

تراش CNC 2 محور

این ماشین تراش اصلی CNC دارای دو محور خطی است که می تواند قطر بیرونی/قطر داخلی، اساساً ماشین کاری استوانه ای و عملیات رو به رو، یا سوراخ کاری و ضربه زدن در مرکز قطعه را انجام دهد. دارای محور X و Z بوده و اجازه فرزکاری را نمی دهد.

تراش CNC 3 محور

با یک تراش CNC 3 محوره، یک محور C و سیستم ابزار زندگی اضافه می شود که به قطعه اجازه می دهد تا به گونه ای قرار گیرد که عملیات استاندارد فرز، حفاری و عملیات ضربه زدن انجام شود. عملیات فرز مارپیچی که نیازمند چرخش آهسته همگام قطعه کار است امکان پذیر است.

تراش CNC 4 محور

یک ماشین 4 محوره دارای یک محور Y اضافه شده است تا عملیات ماشینکاری خارج از مرکز انجام شود. محور چهارم برای تراشکاری های نامنظم و پیچیده تر به خوبی عمل می کند.

تراش CNC 4 محور

یک ماشین 4 محوره دارای یک محور Y اضافه شده است تا عملیات ماشینکاری خارج از مرکز انجام شود. محور چهارم برای تراشکاری های نامنظم و پیچیده تر به خوبی عمل می کند.

تراش CNC 5 محور

در تراش های 5 محوره، برجک دوم به تراش CNC 3 محوره اضافه می شود. چنین ماشین‌هایی پس از آن دو محور در هر برجک بالا و پایین به اضافه محور C روی دوک چرخان خواهند داشت. این امکان استفاده همزمان از دو ابزار را در قطعه فراهم می کند که سرعت ماشینکاری را به شدت افزایش می دهد.

تراش CNC 6 یا بیشتر Axis

با بیش از پنج محور، ممکن است شامل موارد زیر باشد: دو محور C با دوک اصلی و دوم. دو برجک، با یک برجک بالا و پایین، هر کدام با دو محور خطی. یک محور Y در برجک بالایی؛ و یک دوک دوم که می تواند به سمت دوک اصلی حرکت کند تا قطعه را بردارد. حتی ماشین هایی با بیش از هشت محور وجود دارد. با این حال، ماشین‌های تراش 8 محوره ماشین‌های بسیار پیچیده و پیچیده‌ای هستند که معمولاً برای نیازهای تولید روزمره مورد نیاز نیستند.

کاربردهای تراش CNC

موادی که توسط دستگاه تراش CNC کار می شود به آرامی بریده می شود. نتیجه یک محصول دقیقاً تمام شده یا یک قطعه پیچیده است. از آنجایی که این ماشین‌ها بسیار متنوع هستند، بسیاری از صنایع از جمله خودروسازی، الکترونیک، هوافضا، تولید سلاح گرم، ورزش و غیره از آن‌ها استفاده می‌کنند.

یک ماشین تراش CNC می تواند سطوح صاف و رزوه های پیچ و یا در مورد تراش های تزئینی، محصولات سه بعدی کاملاً پیچیده تولید کند. آنها را می توان در قطعات کوچک و بزرگ با دقت بسیار بالا استفاده کرد. قطعه کار معمولاً توسط یک یا دو مرکز محکم در جای خود ثابت می شود، اما می توان مواد را با کلت ها یا گیره ها نیز محکم کرد.

برخی از نمونه‌هایی از اقلامی که یک ماشین تراش CNC می‌تواند بسازد عبارتند از چوب بیسبال، میل بادامک، کاسه، میل لنگ، چوب نشانه، تابلوهای علامت، آلات موسیقی، و پایه‌های میز و صندلی.

تراش CNC باید با احتیاط استفاده شود. اگرچه این فرآیند خودکار است، یک اپراتور باید پارامترهای برنامه نویسی کامپیوتر، استانداردهای ایمنی و سایر اطلاعات حیاتی را درک کند. با تمرکز ماشین تراش روی جزئیات، یک متخصص واجد شرایط باید دستگاه را راه اندازی کند. فرآیندهای تولید به دلیل اتوماسیون، که شامل دستورات پیچیده و نرخ سرعت است که توسط یک کامپیوتر داخلی دستور داده می‌شود، آسان‌تر می‌شود، اما یک اپراتور انسانی همچنان باید بر فرآیند کلی نظارت کند. این بدان معنی است که آموزش ویژه برای توسعه مهارت های لازم ضروری است.

هنگام انتخاب ماشین تراش CNC مناسب، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود، مانند کیفیت گیره هایی که قطعه کار را ثابت نگه می دارد و سطح تحمل دستگاه تراش CNC. وزن عامل مهمی در انتخاب دستگاه CNC است . دستگاه هیور از ارتعاشات شدید و سایر عملیاتی که بر کارایی تراش CNC تأثیر می گذارد جان سالم به در می برد. یک ماشین تراش CNC سبک وزن می تواند سریعتر از تعادل خارج شود و در نتیجه بر نتیجه خروجی تأثیر بگذارد.

اندازه گیری نوسان یکی دیگر از ملاحظات است. حداکثر قطر هر ماده ای است که می تواند بر روی یک ماشین تراش برش داده یا ماشین کاری شود. این اندازه گیری از بستر ماشین تراش تا مرکز دوک گرفته می شود. اگر اندازه خروجی مورد نظر مشخص باشد، این اندازه گیری به هنگام انتخاب تراش CNC کمک خواهد کرد.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیریدواتساپ