تفاوت فرزکاری CNC و تراشکاری CNC

ماشین های تراش و فرز پرکاربردترین ماشین های CNC هستند. از آنها برای برش مواد استفاده می شود  ماشین تراش CNC و فرزکار CNC، پایه اصلی هر صنعت هستند. هر دوی آنها فرآیندهای ماشینکاری کاهشی را با شروع ایجاد تغییرات بر روی یک بلوک از مواد خام و حذف مواد اضافی تا بیرون آمدن قطعه نهایی مورد نظر انجام می دهند.

اگرچه هر دو به عنوان یک دستگاه کنترل دستی شروع به کار کردند، اما اکنون هر دو می توانند توسط برنامه نویسی کنترل عددی کامپیوتری (CNC) کار کنند.

این دو ماشین تفاوت هایی دارند که به طور کلی می توان گفت ماشین های تراش به صورت تراشکاری و ماشین های فرز، برشکاری انجام می دهند. آنها به روش های کاملا متفاوت کار می کنند. برای استفاده از هر کدام، باید تفاوت بین این دو و توانایی هر کدام را بدانید. اجازه دهید به تفاوت بین ماشین تراش و فرز بیشتر بپردازیم.

تفاوت فرزکاری CNC و تراشکاری CNC

نحوه عملکرد ماشین تراش CNC و فرز CNC

هر دو دستگاه تراش CNC و فرز CNC اجزای دقیقی را تولید می کنند، اما فرآیندی که برای رسیدن به قطعه موردنظر استفاده می کنند، آنها را متمایز می نماید. ماشین تراش CNC یک بلوک یا لوله از قطعه کار را در یک چاک می چرخاند و در واقع قطعه کاری که ماشین کاری می شود حول محور خود می چرخد و یک تیغه استاتیک و ثابت روی سطح قطعه خام در حال چرخش، تراش ایجاد می کند تا مواد اضافی را حذف نماید.

عملیات متداولی که توسط تراش انجام می شود شامل دریل کردن، سوراخ کردن، رزوه کشی، شیارکاری ID و OD و جداسازی می باشد.

دقت دستگاه تراش کمی کمتر از فرز CNC است، اما دستگاهی است که برای قطعات سریع، قابل تکرار و متقارن استفاده می شود. ماشین تراش CNC در شکل گیری سطوح استوانه ای، مخروطی یا صاف بهترین است.

از طرف دیگر، فرز CNC، قطعه خام را در یک گیره یا پایه، ثابت نگه می دارد و ابزارهای برش بر روی محور خود می چرخند تا برش های دقیقی در قطعه ایجاد کنند.

معمولاً فرز دقیق تر و همه کاره تر از تراش CNC در نظر گرفته می شود.

 

ویژگی های پردازش دستگاه تراش و فرز CNC

ویژگی های پردازش دستگاه تراش

ماشین تراش دارای دو نوع تراش دستی و تراش CNC است. راندمان پردازش و دقت آنها متفاوت است. معمولاً تراش CNC دقیق تر و پایدارتر است. برخی از تراش های CNC نیز عملکرد فرز را دارند. که آن را مرکز تراش CNC می نامیم.

  • ماشین های تراش مواد را برای عملیات های مختلف برش، می چرخانند و در واقع قطعه کار متحرک و ابزار برش ثابت است.
  • قطعات استوانه ای را با استفاده از ابزارهای برش قطر خارجی و قطر داخلی در اندازه ها و شکل های مختلف ایجاد می کند.تفاوت فرزکاری CNC و تراشکاری CNC

ویژگی های پردازش دستگاه فرز

ماشین های فرز بر اساس درجه اتوماسیون به ماشین های فرز دستی و ماشین های فرز CNC تقسیم می شوند. ماشین های فرز CNC معمولا دارای تعویض ابزار اتوماتیک هستند، در حالی که ماشین های فرز دستی نیاز به تعویض دستی ابزار دارند. ماشین های فرز CNC کارآمدتر و دقیق تر هستند

  • یک ماشین فرز از یک ابزار متحرک برای عملیات های مختلف برش استفاده می کند.
  • یک ماشین فرز ابزار را می چرخاند تا موادی را که در یک فیکسچر یا گیره ثابت نگه داشته شده اند برش دهد.
  • ماشین‌های فرز از ابزارهای برش استوانه‌ای مانند فرزهای انتهایی و مته‌ها برای حذف مواد برای ساختن یک قطعه تمام شده استفاده می‌کنند.
  • در فرز دو روش استفاده می شود: فرزکاری بالا و فرزکاری پایین

تفاوت فرزکاری CNC و تراشکاری CNC

ابزارهای برش تراشکاری CNC در مقابل فرزکاری CNC

ماشین های تراش و فرز دارای ابزارهای برش متفاوتی هستند. در تراشکاری عمدتاً با تیغه برش داده می شود یا می توان از برجک یا تورنت برای کاهش تعداد تعویض تیغه استفاده کرد. وقتی روی قطعات کوچک کار می کنیم، می توانیم نحوه چیدمان تیغه ها را انتخاب کنیم که سریعتر است. هنگامی که قطعات طولانی تر یا پیچیده تری را پردازش می کنیم، بهتر است یک تراش CNC با تورنت انتخاب کنیم که سختی بهتری دارد.

تفاوت فرزکاری CNC و تراشکاری CNC

 

متداول ترین نوع ابزار دستگاه فرز، فرز انتهایی (End mills) است که در دوک قرار می گیرد و بسته به نوع ماده برش، با سرعت های مختلف می چرخد. فرزهای انتهایی را می توان در دستگاه تراشکاری نیز استفاده کرد، اما معمولاً از آنها فقط در دوک ماشین فرز استفاده می شود.

تفاوت فرزکاری CNC و تراشکاری CNC

 

تشابهات تراشکاری CNC و فرزکاری  CNC

درکنار تفاوت های ذکر شده، این نکته حائز اهمیت است که این دو روش ماشین کاری، با وجود تفاوت ها، شباهاتی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه آن ها را برمی شماریم:

  • هر دو از یک پردازش کنترل شده برای حذف مواد ناخواسته از مواد خام استفاده می کنند: تولید قطعه به صورت کاهشی..
  • هر دو از جدیدترین فناوری کنترل عددی کامپیوتری (CNC) استفاده می کنند که در آن مهندسان ماشین ها را با استفاده از نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) برنامه ریزی می کنند. این امر مستلزم نظارت کمتری در حین کار است و خطای انسانی را به حداقل می‌رساند و به تولیدکنندگان راه سریع‌تر و مطمئن‌تری برای ارائه کیفیت ثابت می‌دهد.
  • مانند بسیاری از انواع ماشین‌کاری CNC، تراشکاری و فرز هر دو برای فلزاتی مانند آلومینیوم، فولاد، برنج، مس و تیتانیوم و همچنین مجموعه‌ای از ترموپلاستیک‌ها مناسب هستند. مواد نامناسب عبارتند از لاستیک و سیلیکون (خیلی نرم) و سرامیک (خیلی سخت).
  • تراشکاری و فرزکاری، مانند بسیاری از تکنیک‌های تولید کاهشی، گرما تولید می‌کنند و اغلب از مایع برش برای کاهش این مشکل استفاده می‌کنند.

 

جمع بندی مقایسه دستگاه فرز CNC و تراش CNC

بهترین دلیل برای استفاده از ماشین فرز برای پروژه های آینده، تطبیق پذیری آن است. گزینه های ابزار برای یک ماشین فرز بی پایان هستند، با صدها ابزار برش تخصصی موجود و سبک های مختلف فرزکاری که اطمینان حاصل می کنند که از ابتدا تا انتها در هر کار تحت پوشش هستید.

در حالی که استفاده از ماشین های تراش محدودتر از ماشین فرز است، اما برای قطعات استوانه ای برتری دارند. در حالی که یک فرزکار می‌تواند همان برش‌هایی را که یک ماشین تراش انجام می‌دهد انجام دهد، ممکن است برای ایجاد همان قطعه نیاز به تنظیمات متعدد داشته باشد. هنگامی که تولید مداوم قطعات استوانه ای ضروری باشد، تراش از فرز  بهتر عمل می کند و عملکرد و کارایی را افزایش می دهد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیریدواتساپ