سری تراشی منوال

CNC مخفف Computer numerical control است و این ماشین ها نقش مهمی در صنعت تولید دارند. این ماشین های پیچیده توسط یک کامپیوتر کنترل می شوند و سطحی از کارایی، دقت و سازگاری را ارائه می دهند که دستیابی به آن از طریق یک فرآیند دستی غیرممکن است.

عملیاتی که سال ها پیش غیرممکن بود، اکنون به لطف ماشینکاری CNC آسان است. همانطور که دستگاه های CNC می توانند قطعات مختلفی بسازند، انواع مختلفی از دستگاه های CNC نیز برای انجام این کار مورد استفاده قرار می گیرند. هر دستگاه در ساخت، نحوه کار و نوع محصولی که می تواند بسازد متفاوت است.

ماشين های سری تراشی يکی از انواع ماشين های تراش فلزات بوده که برای توليد تعداد زيادی از قطعات که به طور يکسان مورد نياز است ، مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلف دستگاه سری تراشی

دستگاه سری تراش عمود

دستگاه سری تراش افقی

دستگاه سری تراش دستی

دستگاه سری تراش خودکار

دستگاه سری تراش نیمه خودکار

مهم است که بدانید اینها ماشین های متوسط ​​نیستند. آنها به مهارت های یک متخصص آموزش دیده نیاز دارند تا بتوانند محصولات تجاری با کیفیت بالا تولید کنند.

دستگاه تراش چیست؟

تراش یک دستگاه CNC است که وظیفه برش قطعات کار را هنگام چرخاندن آنها دارد. تراش های CNC با استفاده از ابزارهای مختلف می توانند برش های دقیق را به سرعت انجام دهند.

این ماشین های CNC در دقتی که ارائه می دهند در مقایسه با ماشین های تراش دستی بسیار موثر هستند. آنها اغلب دارای محورهای کمتری نسبت به ماشین های فرز CNC هستند و بنابراین اندازه کوچکتر و فشرده تر هستند.

تراش‌های CNC دارای کنترل‌هایی مشابه با دستگاه‌های CNC هستند و می‌توانند هم G-code و هم سایر زبان‌های برنامه‌نویسی اختصاصی را بخوانند. برخی از رایج ترین تولید کنندگان ماشین تراش CNC عبارتند از HAAS، Mori Seiki و Okumaچارچوب تراش های CNC مشابه تراش های دستی است.

همانطور که می بینید، انواع مختلفی از دستگاه های سری تراشی وجود دارد که همه آنها عملکردهای مختلفی را انجام می دهند. به عنوان یک اپراتور، ماشین‌کار یا برنامه‌نویس CNC، داشتن درک درستی از نحوه کار این ماشین‌ها و توانایی آن‌ها برای انجام درست کار مهم است.

دستگاه تراش CNC در طیف وسیعی از اندازه‌ها و قابلیت‌ها، از تراش‌های دو محوره ساده، که فقط در X و Y حرکت می‌کنند، تا مراکز پیچیده‌تر و چند محوره تراشکاری که قادر به انجام عملیات پیچیده تراشکاری چهار محوره، فرزکاری هستند، در دسترس هستند. حفاری، ضربه زدن و سوراخ کردن عمیق، همه در یک عملیات

کاربرد های دستگاه تراش

ماشین تراش که به عنوان "مادر ابزارهای ماشینکاری" شناخته می شود، می تواند برای اهداف مختلفی استفاده شود. اینها شامل شکل دهی، سوراخ کاری، سنباده زدن، قلاب کردن، تراشکاری، برش و تغییر شکل است. این نوع تطبیق پذیری در یک ابزار به سختی قابل شکست است، و به همین دلیل است که بسیاری از کارگران فلزی و چوبی برای اساس کار خود به ماشین تراش وابسته هستند.

اگر به ابزار برش و شکل دهی دقیق نیاز دارید، تراش ممکن است برای پروژه شما عالی باشد. ماشین های تراش برای تیم هایی که نیاز به تجهیزات همه کاره ای دارند که قادر به انجام کار چندین ابزار هستند خوب هستند.

ماشین تراش از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است: تخت، دوک، برجک و دم. به طور خلاصه، دوک اصلی مواد را نگه می دارد و آن را می چرخاند. برجک، جایی که ابزار متصل است، حرکت می کند تا قسمتی را که قرار است ماشین کاری شود، شکل دهد. دم از قطعه کار طولانی پشتیبانی می کند. در نهایت، تخت، پایه ای است که سه سکو روی آن نصب شده است.

قطعات یک دستگاه تراش

قطعات اصلی دستگاه تراش عبارتند از:

سر استوک معمولاً در سمت چپ ماشین تراش قرار دارد و مجهز به چرخ دنده ها، دوک ها، چاک ها، اهرم های کنترل سرعت دنده و کنترل کننده های تغذیه است.

بستر، قسمت های اصلی تراش، تمام قسمت ها به تخت پیچ می شوند. این شامل سر، دم، ریل کالسکه و سایر قطعات است.

کالسکه، کالسکه بین سر و دم قرار دارد و شامل پیش بند، زین، تکیه گاه کامپوزیت، اسلاید متقاطع و نگهدارنده ابزار است.

پیچ سرب، پیچ سرب برای حرکت خودکار کالسکه در حین رزوه کاری استفاده می شود.

میله تغذیه، برای حرکت دادن کالسکه از چپ به راست و بالعکس استفاده می شود.

چرخ دستی، چرخ برای حرکت دادن یک لغزنده متقاطع، کالسکه، دم و سایر قسمت ها با چرخ دستی کار می کند.

دستگاه خنک کنند، دستگاه خنک کننده عمدتاً از یک پمپ آب خنک کننده برای سرکوب مایع سوراخ شده در مخزن آب، اسپری آن بر روی نقطه برش، شستن تراشه ها و کاهش دمای برش استفاده می کند. برای بهبود عمر ابزار، سطح را صاف کنید. کیفیت پردازش سطح قطعه کار.

پاها آنها تکیه گاه هایی هستند که کل وزن دستگاه را روی خود حمل می کنند. روش غالب استفاده از پاهای ریخته گری است. برای جلوگیری از لرزش در دستگاه، هر دو پا از طریق نقاط فونداسیون به طور محکم روی زمین محکم می شوند.

جعبه اسلاید، این جعبه کنترل برای حرکت تغذیه ماشین تراش است. با مکانیزمی مبله شده است که حرکت چرخشی میله نور و پیچ سرب را به حرکت خطی پست ابزار تبدیل می کند.

دوک، سوراخی که از طریق سر استوک که میله را می توان به آن وارد کرد، که به شفت هایی که تا 2 برابر طول بین مراکز تراش هستند اجازه می دهد هر بار در یک سر کار شوند.

عملیات تراش

متداول ترین عملیات تراش عبارتند از: تراشکاری، روکشی، شیار کاری، جداسازی، رزوه کشی، سوراخ کردن، خنجر کردن و ضربه زدن.

برای کار با ماشین تراش، ابتدا باید منبع تغذیه، سرعت برش، عمق برش و نحوه استفاده از ابزار را بدانید. هرعملیات تراش فاکتورهای خاص خود را دارد که قبل از شروع کار باید در نظر گرفته شود.

از فاکتورها باید به درستی استفاده شود تا از سوء استفاده و حوادث ناگوار در هر نوع تراشکاری جلوگیری شود. با هر برش دلخواه سرعت، عمق و تغذیه ماشین تراش به دلایل دقت تغییر می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیریدواتساپ