از ایمپلنت های ستون فقرات در تجهیزات پزشکی گرفته تا اجزای مینیاتوری هوافضا، همگی از جمله قطعات بسیار دقیق کلیدی در حفظ برخی از حیاتی ترین جنبه های دنیای مدرن ما هستند. ساخت این قطعات بسیار کوچک با قدرت تحمل (تلورانس‌) تقریباً عالی و بالا، نیازمند تجهیزات پیشرفته و مناسبی است که هر دستگاه ماشینکاری از عهده آن بر نمی آید. از این رو ماشین های تراشکاری دقیق تحت عنوان طول تراش مدل سوئیسی (Swiss type Lathe) برای تولید این قطعات دقیق و پیچیده صنعتی تولید و روانه بازار شدند تا با ظرافت تمام، قطعات کوچک و حساس را به صورت انبوه تولید نمایند. در ادامه، در مورد نحوه کار طول تراش مدل سوئیسی، کاربردها و مزایای عملکرد پیشرفته این طول تراش cnc می پردازیم.

طول تراش مدل سوئیسی چیست؟

تراشکار سوئیسی یا طول تراش سوئیس تایپ، نوعی تراش است که در آن بخش نگهدارنده یا کولت (collet) در پشت بوش راهنما (guide bushing) قرار گرفته است. ماشین‌های تراشکار مدل سوئیسی معمولاً به عنوان ماشین‌های پیچ سوئیسی، ماشین‌های تراش اتوماتیک سوئیسی یا به طور رایچ تر به عنوان طول تراش مدل سوئیسی شناخته می‌شوند.

تفاوت ماشین تراش سوئیسی با ماشین تراش های سنتی به این دلیل است که مکانیسم نگهدارنده یا کولت که بدنه میله را نگه می دارد، مستقیماً در معرض بستر تراش و ابزار قرار نمی گیرد. این پیکربندی خاص چندین مزیت را نسبت به ماشین تراش های نوع سنتی به این ماشین ابزار خاص ارائه می دهد.

مزایای تراش سوئیسی نسبت به تراش های سنتی عمدتاً به این دلیل است که در آن از بوش راهنما استفاده می شود. هدف بوش راهنما این است که هنگام ماشینکاری یا چرخاندن قطعه، یک پشتیبانی مازاد برای نگهداری  و ثبات مواد در حال تراش حاصل شود. این بوش راهنما برای احاطه کردن مواد استوک میله نزدیک و نه محکم نصب شده است.  

تاریخچه طول تراش مدل سوئیسی

اتومات های CNC سوئیسی به عنوان جدیدترین دستگاه های سری تراش شناخته می شوند، با این حال، ماشین های تراشکاری مکانیکی سابق بیش از یک قرن است که مورد استفاده قرار می گیرند. در عصر 1800 صنعتی شدن جوامع افزایش یافت که منجر به نیاز به قطعات قابل تعویض و با دقت در جهت تولیدات صنعتی شد. مخترعان آن زمان فناوری های لازم را برای کمک به برآوردن این خواسته ها توسعه دادند.

در سال 1870 کولت چاک به ثبت رسید که امکان استفاده از استوک میله را فراهم می کرد. مدت کوتاهی پس از این، اولین ماشین های محرک در کشور سوئیس ایجاد شد. این ماشین‌ها ماشین‌های تراشکاری سوئیسی بودند که عمدتاً در صنایع ساعت‌سازی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در حدود دهه 1960 این ماشین‌های سوئیسی در بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار گرفتند و در دهه 1970 اولین نسخه‌های CNC منتشر شد. در دهه 1980 از طول تراش مدل سوئیسی به طور گسترده برای تولید قطعات برای صنایع الکترونیک و نیمه هادی استفاده شد. در دهه 1990 بهبودهایی در طراحی کنترل‌ها و سروموتورها انجام شد که منجر به تولید ماشین‌های پیشرفته‌تر، سریع‌تر و قوی‌تر شد تا قطعاتی برای کاربردهای هوافضا و پزشکی بیش از توانایی یک طول تراش معمولی، تولید شود.

نحوه عملکرد طول تراش مدل سوئیسی

طول تراش نوع سوئیسی CNC یک دستگاه تراشکاری است که در ابتدا برای صنعت ساعت سازی سوئیس در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد. با گذشت زمان، این ماشین‌ها به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که قطعات پیچیده و دقیق بیشتری تولید می‌کنند.

برخلاف تراش‌های CNC معمولی که در آن قطعه مورد تراشکاری ثابت است و ابزار برش دهی و تراش حرکت می‌کند، یک طول تراش سوئیس تایپ، اجازه می‌دهد تا قطعه در محور Z حرکت کند، در حالی که ابزار تراشکاری و برش ثابت است.

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است، مواد استوک میله به سرعت در داخل دستگاه چرخانده شده و از طریق یک بوش راهنما به پیش می روند. فقط قسمتی از استوک میله‌ای که ماشین‌کاری می‌شود و تحت تراشکاری است، در معرض دید قرار می‌گیرد، که در واقع به مواد اجازه می‌دهد تا محکم نگه داشته شوند و عملاً انحراف را از بین برده و دقت را افزایش می دهد.

مزایای طول تراش مدل سوئیسی

ماشین‌های به سبک سوئیس که در اصل برای صنعت ساعت‌سازی طراحی شده‌اند، محبوبیت زیادی در تولید دقیق پیدا کرده‌اند. این به این دلیل است که ماشین های تراش مدل سوئیسی به طور منحصر به فردی قادر به تولید قطعات بسیار کوچک و دقیق با سرعت بالا هستند. ترکیبی از دقت بالا و حجم تولید بالا، ماشین‌های سوئیسی را به تجهیزات مهمی برای صنایع تبدیل می‌کند که باید حجم زیادی از قطعات کوچک و پیچیده را با حاشیه خطای کمی تولید کنند. مزایای کلیدی طول تراش مدل سوئیسی عبارتند از:

 • تلورانس‌ بالا: طول تراش مدل سوئیسی به طور محکم قطعه کار را دقیقاً در کنار نقطه کار و ابزار برش در طول فرآیند ماشین‌کاری پشتیبانی می‌کنند. از آنجایی که قطعه بسیار نزدیک به ابزار برش و تراش نگهداری می شود، قطعه ثابت می ماند و عملاً تحت تأثیر نیروی ابزار قرار نمی گیرد.
 • تولید قطعات پیچیده‌ تر: به دلیل اینکه میله‌ها در طول فرآیند ماشین‌کاری به خوبی پشتیبانی می ‌شوند، طول‌ تراش سوئیسی می‌تواند قطعات پیچیده‌ تری با دیواره‌ های نازک‌ تر، ویژگی‌های ظریف ‌تر و برش‌های عمیق ‌تر تولید کند که در ماشین‌های دیگر امکان ‌پذیر نیست.
 • سرعت بالا: زمان سیکل برای یک دستگاه سوئیسی می تواند به طور قابل توجهی کوتاه تر از سایر انواع دستگاه های CNC باشد. در جایی که ماشین‌های دیگر ممکن است به یک ساعت یا بیشتر برای ماشین‌کاری یک قطعه نیاز داشته باشند، طول تراش سوئیسی می‌تواند بسته به اندازه و پیچیدگی قطعه، بیش از 30 قطعه در ساعت تولید کند.

کاربردهای طول تراش مدل سوئیسی

اگرچه طول تراش های مدل سوئیسی دیگر محدود به ساعت‌ سازان نمی‌شوند، اما هنوز به طور گسترده در آن صنعت استفاده می گردند. یکی دیگر از صنایعی که به شدت از این فناوری استفاده می‌ کند، صنعت پزشکی است که در آن پیچ‌ها و ابزارهای جراحی با استانداردهای بسیار دقیق ساخته می‌شوند، اما فناوری در آنجا محدود نمی‌شود. لیست کوتاهی از صنایعی که از ماشین کاری به سبک سوئیسی استفاده می کنند عبارتند از:

 • صنعت هوافضا
 • صنعت ساعت سازی
 • ابزار و دستگاه های جراحی پزشکی
 • کامپیوتر و اتصالات
 • سیستم های سوخت
 • سیستم های دفاعی

مواد تراشکاری در طول تراش مدل سوئیسی

مواد قابل استفاده در طول تراش سوئیس تایپ متفاوت است و مانند بسیاری از فرآیندهای ماشین‌کاری دیگر، این طول تراش می‌تواند انواع آلیاژهای رایج را مدیریت و فرم دهی کنند. ماشینکاری مواد زیر به خوبی در توانایی یک طول تراش مدل سوئیسی است:

 • آلومینیوم
 • برنج
 • فولاد کربن
 • مس
 • مونل
 • نیکل
 • نایلون
 • پلاستیک ها
 • فولادهای ضد زنگ
 • تیتانیوم

قیمت طول تراش مدل سوئیسی (سوئیس تایپ)

روند استفاده از ماشین آلات مدل سوئیسی روز به روز در حال پیشرفت است و دنیای تولید دقیق را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که یک ماشین تراش سوئیسی CNC را با یک ماشین تراش CNC مقایسه می کنیم، واضح است که به واسطه بوش راهنما با عملکرد بالا و انحراف نزدیک به صفر در سبک سوئیسی، مزایای قدرتمندی را برای تعداد زیادی از کاربردها ارائه می دهد.

تولید انواع قطعات پلاستیکی و فلزی دقیق و حساس، عملکردی است که می بایست با مهندسی ظریف و دقت بالا صورت گیرد که این امر در شرکت راستاد به دلیل بهره گیری از ماشین آلات پیشرفته طول تراش مدل سوئیسی (Swiss type) امکان پذیر است. اگر می‌خواهید درباره توانایی‌های متمایز تیم باسابقه راستاد اطلاعات بیشتری کسب کنید یا مشاوره ای جامع و رایگان در خصوص سفارش قطعات صنعتی خود داشته باشید، می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید. 

نظرات مشتریان

مشتریان درباره ما چه می گویند؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیریدواتساپ