تراش CNC

تراش ماشین ابزاری است که برای فرم دهی به قطعه کار استفاده می شود تا شکل و اندازه دلخواه به دست آید. دستگاه تراش معمولاً برای شکل دادن به مواد به شکل دلخواه با حذف مواد اضافی از یک قطعه کار استفاده می شود. تراش CNC معمولاً در فلزکاری و ریسندگی فلزات استفاده می شود. ماشین تراش CNC یکی از مهم ترین روش های حذف مواد در تکنولوژی ساخت است. دستگاه تراش CNC از به روزترین دستگاه های تراشکاری است که با استفاده از تکنولوژی روز یعنی رابط کامپیوتری، فرآیند برشکاری و تراشکاری را با کمترین خطا و با بالاترین کیفیت به انجام می رساند.

خدمات تراش CNC

هرچه علوم و تکنولوژی پیشرفت بیشتری می کند لزوم استفاده از آن و به کارگیری آن در صنعت نیز بیشتر می شود به طوری که امروزه تراش CNC به یکی از پرکاربرد ترین اجزای صنعت تبدیل شده است که در ادامه همه چیز را درباره آن توضیح می دهیم.

تراش CNC چیست؟

تراش کنترل عددی کامپیوتری (CNC) ماشینی است که مواد را به دور یک دوک مرکزی و ابزار برش ثابت می چرخاند. حرکت مواد مورد تراشکاری، توسط دستورالعمل‌های کدگذاری شده که از طریق رایانه یا همان کنترل پنل منتقل می‌شوند، با دقت توسط دستگاه بر روی قطعه پیاده می گردند و دیگر نیاز به دخالت انسانی نیست. در این نوع از ماشین تراشکار چندین مرحله را می توان به طور همزمان برنامه ریزی کرد، بنابراین نیازی به چک کردن تک به تک مراحل نیست که در وقت نیز صرفه جویی می گردد.

اجزای تراش CNC

به طور کلی، ماشین های تراش CNC دارای تنظیمات اصلی زیر هستند:

 • افقی
 • عمودی
 • بستر شیب دار (Slant Bed)
 • بستر مسطح (Flat Bed)
 • استاندارد
 • چند محوره (Multi-axis)
 • انواع دیگر، به عنوان مثال. نوع سوئیسی، چند اسپیندل، محور B

بسته به پیکربندی، تراش های CNC ممکن است دارای اجزای زیر باشند.

بدنه یا شاسی

بدنه به یک چهارچوب فلزی بسیار محکم گفته می‌شود که قطعات با نظم در داخل آن چیده شده  و برای اینکه تحرک دستگاه را به صفر برسانند، بدنه می بایست سنگین و محکم باشد تا خطا در حین کار رخ ندهد.

موتور

موتور به عنوان قلب دستگاه عمل می‌کند و می بایست انرژی حرکت و قدرت دستگاه را با توجه به نوع کاربری دستگاه تراش تامین کند؛ واضح است که هرچه دستگاه بزرگتر باشد و از آن برای برش‌های بزرگتر و پیچیده‌تر استفاده شود، موتور قوی‌تری در آن به می باست به کار رود.

اسپیندل

اسپیندل یک قطعه مهم بین موتور و محور دستگاه است. اسپیندل وظیفه جهت دهی به موتور و سرعت دادن به حرکت محورها را بر عهده دارد تا اپراتور بتواند سرعت حرکت دستگاه را کنترل کند.

محور

محور بین اسپیندل و ابزار برشی در دستگاه تراش CNC قرار می‌گیرد. تعداد محورها در هر نوع تراش CNC متغیر است و هرچه تعداد محور بیشتر باشد، دستگاه قابلیت انجام برش‌های پیچیده‌تری را پیدا می کند. در حال حاضر دستگاههای دو محوره، سه محوره، چهار محوره و پنج محوره محبوبیت بالایی دارند.

ابزار برشی

ابزار برشی قطعه‌ای است که وظیفه برش مواد اولیه مورد نظر را بر عهده دارد. جنس ابزار برشی با توجه به متریالی که قصد برش و تراشکاری آن را داریم می تواند تغییر کند ولی بهترین نوع، ابزاربرشی است که از جنس الماس است.

نرم افزار

نرم افزار یکی از مهم‌ترین بخش هایی است که در جهت انتقال مختصات به دستگاه تراش CNC مورد استفاده قرار می گیرد و رابط کاربری بین اپراتور و دستگاه هست.

کنترل پنل

کنترل پنل به دو صورت لمسی و یا کلیدی طراحی و تولید می شوند و با نرم افزار دستگاه همخوانی دارد. از این صفحه کنترل برای وارد کردن اطلاعات و مختصات قطعه مورد نظر به دستگاه استفاده می شود. این مهم ترین ابزاری است که برای کنترل دستگاه برش به بهترین نحو توسط اپراتور مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای تراش CNC

دستگاه تراش CNC معمولاً برای انجام/ تولید اشکال گرد دقیق با قطر بیرونی (OD) و قطر داخلی (ID) استفاده می شود. عملاً انواع سازه ها را می توان با این ماشین ابزار، ماشین کاری کرد و نیاز انواع صنایع مختلف را برطرف نمود.

تراش های CNC معمولاً در صنایعی مانند نفت و گاز، خودروسازی، هوافضا، پزشکی، الکترونیک، معدن، نیروگاه، کارخانه های فولاد و کاغذ، و کشتی سازی استفاده می شوند.

انواع مختلف تراش CNC چیست؟

تراش‌های CNC این روزها با تعداد محورهای مختلف (Axis) در دسترس هستند و امکان تولید قطعات پیچیده ‌تر را بدون نیاز به تعویض دستی دستگاه ها یا ابزار، فراهم می‌کنند. محورهای مختلف روشی را نشان می دهد که در آن قطعه مورد تراشکاری و یا ابزار می توانند در طول فرآیند تراشکاری در موقعیت های مختلف قرار گیرند / جابجا شوند و حتی بچرخند.

 • تراش CNC 2 محوره

در این تنظیم اولیه، از 2 محور خطی می توان برای انجام عملیات OD/ID (یعنی ماشینکاری استوانه ای) و عملیات روکشی یا سوراخ کردن و ضربه زدن به مرکز قطعه استفاده کرد. با این حال، اجازه نمی دهد که فرزکاری انجام شود.

 • تراش CNC 3 محوره

علاوه بر محور اصلی X و Z، محور C و سیستم ابزار لایف اضافه شده است. این اجازه می دهد تا قطعه برای انجام فرایندهای  استاندارد فرزکاری، حفاری و ضربه زدن قرار گیرد. در این مدل، فرزکاری مارپیچی شامل چرخش همگام سازی آهسته قطعه ممکن است.

 • تراش CNC 4 محوره

در اینجا محور Y به دستگاه اضافه می شود تا عملیات ماشینکاری خارج از مرکز انجام شود. این برای عملیات های نامنظم و پیچیده تر به خوبی جواب می دهد.

 • تراش CNC 5 محوره

در چنین ماشین‌هایی، برجک دوم به تراش CNC  3محوره اضافه می‌شود (به عنوان مثال T2-2T). چنین ماشین‌هایی در هر برجک دو محور (برجک بالا و پایین) به اضافه محور C روی دوک چرخان خواهند داشت. این امکان استفاده از 2 ابزار را به طور همزمان در قطعه فراهم می کند، بنابراین زمان چرخه را به شدت کاهش می دهد.

 • تراش CNC 6 محوره یا بیشتر

در اینجا، ترتیب محورهای چنین ماشین های تراش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

2 x محور C (اسپیندل اصلی و دوم)

2 x برجک (برجک بالا و پایین، هر کدام با 2 محور خطی)

1 x محور Y در برجک بالایی

1 x دوک دوم که می تواند به سمت دوک اصلی حرکت کند تا قطعه را بردارد

البته ماشین هایی با بیش از 8 محور وجود دارد. با این حال، آن ها ماشین های بسیار پیچیده ای هستند که معمولاً برای نیازهای رایج تولید مورد نیاز نیستند.

مزایای تراش CNC

سرمایه گذاری در ماشین تراش کنترل عددی کامپیوتری نسبت به ماشین تراش دستی مزایای زیادی دارد. اولاً، ماشین های تراش کامپیوتری بسیار دقیق هستند زیرا حرکت آنها توسط کد مدیریت می شود. دقت بیشتر به معنای اشتباهات کمتر، عملیات ارزان‌تر و هدر رفتن مواد کمتر در طول فرآیند تولید است. ماشین های تراش دستی در هنگام تراشکاری در معرض خطای انسانی قرار دارند.

یک اپراتور همچنین می تواند چندین تراش CNC را در یک زمان مدیریت کند، در حالی که تراش های دستی نیاز به توجه بیشتری دارند! در حالی که ماشین‌های تراش CNC در ابتدای سرمایه‌گذاری هزینه بالایی را شامل می شوند،  اما از نظر نیروی کار برای نظارت، ارزان‌تر بوده و کیفیت کار تضمین شده است.

از سوی دیگر با ماشین‌های CNC زمان‌ تولید سریع‌تر و کوتاه تر است و همه محصولات ایجاد شده به دلیل قابلیت اطمینان کنترل عددی رایانه (CNC) کیفیت یکسان و بالایی دارد.

راهنمای خرید و قیمت تراش CNC

از دستگاه تراش سی ان سی در جهت تولید تیراژ بالا قطعات پایه ای انواع صنایع در سریع ترین زمان و به آسانی می توان استفاده نمود. این دستگاه یکی از مفیدترین ابزار برای پیشبرد اهداف صنعتی مدرن بسیاری از تولیدکنندگان است.

شرکت راستاد با بهره گیری از بروزترین دستگاه های تراش CNC از معتبرترین برندهای جهانی، تولیدات قطعات انواع صنایع را آسان تر و مطمئن تر نموده و این تضمین را به تولیدکنندگان محترم ایرانی می دهد که با پشتوانه 30 سال تجربه در این حوزه و به سرانجام رسانیدن بیش از هزار پروژه موفق در همکاری با برندهای شناخته شده ایرانی، سفارشات مشتریان گرامی را به بهترین نحو انجام داده تا بهترین نتیجه حاصل شود.

مشتریان محترم می توانند از طریق شماره تماس های ثبت شده در سایت با کارشناسان مجرب راستاد در ارتباط بوده و مشاوره رایگان و کاملی را پیش از ثبت سفارش، دریافت کنند تا با خیالی آسوده، خریدی مطمئن را تجربه نمایند.

مجله راستاد

تماس مستقیم با ما

با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان خود را در 3 مرحله ساده دریافت کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیریدواتساپ