تراش CNC

تراش، ماشینی بزرگ است که شبیه یک میز کار معمولی است متشکل از تقریباً ده‌ها بخش مختلف مانند تخته یا بستر، بخش متحرک، هداستوک، تیل استوک، صفحه، ابزار برش، دوک، برجک و… است. ماشین تراش برای چرخاندن یک قطعه کار در برابر یک ابزار برش تک تیغه طراحی شده است. پس از اینکه قطعه کار در بالای ماشین تراش قرار گرفت، ماشین تراش آن را در برابر یک ابزار برش تک تیغه می چرخاند. ابزار برش خود ثابت می ماند، اما قطعه کار در برابر آن می چرخد تا مواد اضافی را حذف کند.

ماشین های تراش بسته به موادی که برای حذف آنها در نظر گرفته شده است، می توانند به عنوان تراش نجاری یا تراش فلز شناخته شوند. تراش‌های نجاری معمولاً کوچک‌تر هستند و قطعات کمتری نسبت به نمونه‌های دستگاه های تراش فلزکاری خود دارند، اما هر دو به قدرت چرخشی قطعه کار نصب‌شده برای حذف مواد متکی هستند، زیرا در معرض ابزار برش تک تیغه قرار می‌گیرند.
تراش CNC

آشنایی با تراش CNC

اگرچه در ابتدا دستگاه های تراش CNC برای برش فلز در نظر گرفته شده بود، اما ماشین های فعلی می توانند فوم، پلاستیک و پلاستیک های تقویت شده با الیاف و همچنین طیف گسترده ای از فلز و آلیاژهای فلزی را برش دهند.

نصب آن نیز شرایط خاص خود را دارد؛ برای تراش CNC باید فک های چاک در فاصله مساوی از مرکز نصب شوند. بنابراین، نیاز به اندازه گیری های زیادی دارد و نصب و راه اندازی دستگاه را کمی پیچیده می کند.

تراشکاری CNC یک فرآیند تولیدی است که در آن مواد اولیه که عموما به فرم استوانه هستند، در یک چاک نگه داشته می‌شوند و ابزار تراش، به قطعه تراش های کافی را وارد می کنند تا مواد اضافی حذف شوند تا شکل مورد نظر ایجاد گردد. یک برجک با ابزار متصل برنامه ریزی شده است تا بر مواد خام حرکت کند و مواد را حذف کند تا نتیجه برنامه ریزی شده ایجاد شود. به این عمل “ماشینکاری تفریق” نیز گفته می شود زیرا شامل حذف مواد است. اگر مرکز هر دو قابلیت تنظیم و فرز را داشته باشد، می توان چرخش قطعه را می توان متوقف کرد تا امکان فرزکاری کردن از اشکال دیگر فراهم شود.

کاربرد تراش CNC

 

مشخصه تراش CNC

در ماشین‌های تراش CNC (تراش)، یک چاک (مکانیزم گرفتن) استوک میله گرد را نگه می‌دارد و یک دوک، چاک (و قطعه کار) را در یک دور از پیش تعیین‌شده در هنگام حرکت در دستگاه می‌چرخاند. سرعت این حرکت بسته به ماشین، مواد مورد استفاده و ویژگی های قطعه متفاوت خواهد بود.

یک ابزار برش ثابت به طور مداوم بر روی سطح میله چرخان (چرخش) اعمال می شود و مواد ناخواسته را از بین می برد. چندین ابزار برش در داخل و اطراف قطعه میله ای حرکت می کنند تا ویژگی های مورد نیاز را روی قطعه ایجاد کنند.

انواع زیادی از ماشین تراش CNC با انواع مختلف گزینه های ابزار، گزینه های دوک و محدودیت های قطر بیرونی وجود دارد. تراش‌های CNC معمولاً شکل‌های گرد تولید می‌کنند، اگرچه ممکن است اشکال شش ضلعی نیز تراشکاری کنند.

برخی از مراکز تراشکاری CNC دارای یک دوک هستند که امکان انجام کار را از یک طرف فراهم می کند، در حالی که سایر مراکز تراشکاری دارای یک دوک اصلی و فرعی هستند. در این راه‌اندازی، می‌توان بخشی را روی اسپیندل اصلی ماشینکاری کرد، سپس قطعه را به اسپیندل فرعی منتقل کرد و ویژگی‌های اضافی را به انتهای دیگر قطعه اضافه کرد. این اجازه می دهد تا یک قطعه “کامل” از دستگاه خارج شود، بدون نیاز به تجهیزات اضافی برای ماشینکاری تمام ویژگی ها.

برخی از ماشین‌های تراشکاری CNC سوئیسی از ابزار “زنده” استفاده می‌کنند که می‌تواند چرخش را متوقف کند و ویژگی‌های اضافی مانند سوراخ‌های حفر شده، شکاف‌ها و ویژگی‌های فرزکاری کوچک را اضافه کند. این تکنیک طیف وسیع تری از اشکال، اندازه ها و انواع مواد را امکان پذیر می کند.

از دیگر ویژگی های دستگاه تراش CNCمی توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ماده اولیه، اگرچه معمولا گرد و استوانه ای است، اما می تواند اشکال دیگری مانند مربع یا شش ضلعی باشد.
  • بسته به فیدر میله، طول میله می تواند متفاوت باشد. این بر میزان مدیریت مورد نیاز برای کارهای حجمی تأثیر می گذارد.
  • ماشین‌های تراش CNC یا مراکز تراشکاری دارای ابزارهایی هستند که روی برجکی که توسط کامپیوتر کنترل می‌شود نصب شده‌اند. هر چه ابزارهای بیشتری را برجک در خود جای دهد، گزینه های بیشتری برای پیچیدگی های قسمت در دسترس است.
  • انواع مختلفی از دستگاه های تراشکاری CNC با انواع مختلفی از ویژگی های ابزار، دوک، قطر و همچنین توانمندی‌های قدرت و سرعت وجود دارد که بر انواع قطعاتی که می‌توان بر روی آن‌ها از نظر اقتصادی ساخت، تأثیر می‌گذارد.

کاربرد تراش CNC

انواع کاربرد تراش CNC

تراشکاری CNC یک فرآیند تولید بسیار متنوع است. در حالی که بیشتر با صنایع خودروسازی، هوافضا و مهندسی مرتبط است، می توان از آن برای ایجاد اشیایی مانند قطعات هنری و زیور آلات نیز استفاده کرد.

قطعات تراشکاری CNC که بیشتر ساخته می شوند را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد که عبارتند از:

 

اجزای فلزی

قطعات تراشکاری CNC که از فلز ساخته می شوند معمولاً در صنعت خودرو استفاده می شوند. شما می توانید قطعات را از موادی مانند فولاد، برنج و آلومینیوم بسازید.

  • قطعات فولادی: قطعات تراشکاری CNC ساخته شده از فولاد بسیار مقرون به صرفه و قوی هستند، اگرچه اغلب گرانتر از همتایان آلومینیومی خود هستند. آنها عمدتاً در صنایع هوافضا و خودرو استفاده می شوند.
  • اجزای آلومینیومی: این محصولات عمدتاً به دلیل سبک بودن و استحکام مواد در فناوری پیشرفته استفاده می شوند. همچنین در برابر خوردگی بسیار مقاوم است، به این معنی که آلومینیوم را می توان برای چندین کاربرد استفاده کرد.
  • اجزای برنجی: اقلام ساخته شده از برنج معمولاً با اتصالات الکتریکی و سخت افزار، به علاوه چندین محصول تجاری دیگر مرتبط هستند. ماشینکاری اینها بسیار آسان است و بنابراین بسیار مقرون به صرفه هستند.

اجزای اکریلیک

مواد اکریلیک مدرن بسیار متنوع هستند و می توانند برای انواع قطعات تراشکاری CNC استفاده شوند که از اجزای ماشین آلات بسیار پیچیده برای دستگاه های میکروسیال گرفته تا لوگوها و علائم را شامل می شوند. از اکریلیک می توان برای کارهای هنری و زیورآلات اداری یا برای خانه نیز استفاده کرد.

قطعات الکترونیکی

تراش CNC همچنین می تواند در ساخت بردهای مدار چاپی استفاده شود. به دلیل افزایش دقت ارائه شده توسط تولید به کمک کامپیوتر، قطعات از نظر الکترونیکی بسیار کارآمد هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیریدواتساپ