کاربرد دستگاه CNC برای بسته بندی های پلاستیکی و فوم

کاربرد دستگاه CNC برای بسته بندی های پلاستیکی و فوم

محصولات مختلف بسته به طراحی و مشخصات خود نیازمندی های منحصر به فردی دارند. یکی از این ملاحظات، الزامات پوشش یا بسته بندی کالا است.

با توجه به نقش حیاتی آن در بخش‌های لجستیک و حمل‌ونقل، عناصر بسته‌بندی برای حفظ تداوم و یکپارچگی زنجیره تامین بسیار مهم هستند. از این رو، کسب و کارها باید اطمینان حاصل کنند که تولید انبوه بسته بندی با تولید خود قطعات و اقلام برابری می کند. علاوه بر این، طراحی قطعات بسته بندی باید به طور قابل اعتماد و بدون کوچک ترین خطا، بازتولید شود.

بنابراین، چگونه می توانیم به این امر برسیم؟ پاسخ ساده است – از طریق دستگاه های برش CNC.

استفاده از تراشکار CNC رومیزی و ماشین فرز برای برش پلاستیک و فوم برای تولید پوشش یا بسته بندی بی سابقه نیست. در واقع، این می تواند کلید تضمین ایمنی قطعات، به ویژه در حمل و نقل باشد. بیایید نگاهی به نقش ماشین های CNC در برش پلاستیک و فوم برای بسته بندی بیندازیم.

کاربرد دستگ CNC برای بسته بندی های پلاستیکی و فوم

مزایای ماشین های CNC در بسته بندی پلاستیکی و فوم

ماشین های CNC دارای مزایای زیادی هستند که برخی از آنها به شرح زیر است:

 1. ظرفیت تولید بالاتر

حتی اگر همه اشکال بسته بندی برای ایمن سازی کالا بسیار مهم هستند، ممکن است در نهایت پس از رسیدن به این هدف به عنوان زباله تبدیل شوند. از این رو، کسب و کارها اغلب تمایلی به سرمایه گذاری هنگفت در تولید چنین مواد مصرفی ندارند. خوشبختانه، ماشین‌های CNC به طور مستقل کار می‌کنند و می‌توانند بدون دخالت انسان به تولید 24/7 ادامه دهند. در نتیجه، ظرفیت تولید بالایی را با حداقل زمان خرابی ارائه می دهد.

 1. دقت و صحت بیشتر

به عنوان مثال درج های فوم را در نظر بگیرید. اگر قطعه شما قادر به قرار گرفتن در قسمت داخلی نیست یا شکاف برای آن بسیار بزرگ است، برش عملاً بی فایده است. برای جلوگیری از چنین اتلاف مواد خام، باید اطمینان حاصل شود که فرآیند تولید دارای درجه بالایی از دقت و دقت است. خوشبختانه ماشین‌های CNC می‌توانند این مشکل را از طریق اتوماسیون و دیجیتالی‌سازی برطرف کنند. چنین تجهیزاتی تحمل پایینی را ارائه می دهد و خطاهای ماشینکاری انسانی را دور می زند.

 1. تطبیق پذیری

ماشین های CNC می توانند بیشتر از برش یا طراحی مواد بسته بندی برای صنایع عمل کنند. در واقع کنده کاری فوم یا شکل دادن به پلاستیک یکی از بسیاری از کارکردهای فرعی دستگاه است. با مجموعه ای مناسب از ابزارها و کدهای برنامه، می توانید از دستگاه CNC خود برای برش، حکاکی، شکل دادن، پانچ، آسیاب کردن، دریل کردن، چرخاندن و… سایر مواد همچون فلزات و چوب استفاده کنید.

 1. نمونه سازی ساده تر

موقعیتی را در نظر بگیرید که در آن بسته بندی را برای حداکثر کارایی و در عین حال اشغال حداقل فضا آزمایش می کنید. فرآیند ایجاد دستی نمونه های اولیه می تواند بسیار زمان بر و مستعد خطا باشد. این در حالی است که ماشین‌های CNC می‌توانند به راحتی این مشکل را حل کنند، حتی اگر طراحی سه بعدی باشد.

 1. مقرون به صرفه

ماشین‌های CNC از طریق سرعت بالا، دقت بالا و اتوماسیون کردن فرآیند تولید، مقرون به صرفه هستند. با این حال، وقتی فرمت‌های تولیدی دیگر مانند تولید افزودنی یا قالب‌گیری تزریقی را برای تولید بسته‌بندی در نظر می‌گیرید، استفاده از دستگاه CNC به دلیل چنین مزایایی از نظر مالی بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

مزایای ماشین های CNC در بسته بندی

محدودیت های ماشین های CNC در بسته بندی پلاستیکی و فوم

در حالی که استفاده از ماشین های CNC برای برش بسته بندی های پلاستیکی و فوم ممکن است جذاب به نظر برسد، اما محدودیت هایی دارد که شامل اینها هستند:

 1. سرمایه گذاری

با وجود ظهور فناوری‌های پیشرفته مانند چاپگرهای سه بعدی، ماشین‌های CNC همچنان یک سرمایه‌گذاری قوی و درست باقی می‌مانند و حتی اگر سرمایه گذاری اولیه مرتبط با خرید ماشین آلات CNC بسیار قابل توجه باشد، کسب و کارها می توانند این هزینه ها را از طریق طیف گسترده ای از مزایای آن جبران کنند.

 1. اپراتور ماهر

مهارت و تخصص اپراتور دستگاه CNC، به اندازه تجهیزاتی که با آن کار می کنند، بسیار مهم است. از این رو، بسته به پیچیدگی‌های طراحی و ماشین‌کاری شما، به یک متخصص نیاز دارید که بتواند این نیازها را بدون خطا انجام دهد.

 

پالت و ظروف پلاستیکی برای بسته بندی خارجی

بسیاری از شرکت ها از پالت های پلاستیکی برای بسته بندی بیرونی هنگام حمل و نقل اقلام عمومی استفاده می کنند. اشکال خاصی که بسته ها در آن قرار می گیرند، مانند بلوک ها و مکعب ها، عمومی تر هستند. در نتیجه، این نوع پالت‌ها حتی می‌توانند در محموله‌های حمل و نقل مختلف برای طیف وسیعی از محصولات متناسب با آنها قابل استفاده مجدد باشند. آنچه برش CNC در این زمینه ارائه می دهد، بهبود فرآیندهای تولید قدیمی است.

سایر پروژه های بسته بندی ممکن است به راه حل جامع تری نیاز داشته باشند که محصول را به طور کامل در بر بگیرد. در این موارد ممکن است از ظروف پلاستیکی استفاده کنند. پلاستیک موجدار یکی از این راه حل ها است، زیرا می تواند انعطاف پذیر، بادوام و به راحتی به اشکال مختلف پردازش شود.

بهتر است از پلاستیک های مقاوم در برابر ضربه برای بسته بندی و عملیات حمل و نقل پر زحمت تر استفاده کنید. هر محموله‌ای که باید به داخل هواپیما یا کانتینر فلزی برود باید به مراتب قوی‌تر باشد و برای برش آن به یک دستگاه 5 محوره نیاز است. قابل ذکر است که تنظیمات دستگاه و ابزارهای برش می توانند از پلاستیکی به پلاستیک از نوع دیگر، متفاوت باشند. به عنوان مثال، PET را می توان به روش های مختلفی فرموله کرد، به عنوان مثال به شکل الیاف تقویت نشده یا تقویت شده با الیاف شیشه. بهتر است بررسی کنید که با چه موادی سروکار دارید و برای پردازش دقیق آن به چه سرعت دوک و ابزارهایی نیاز دارید.

پالت و ظروف پلاستیکی برای بسته بندی خارجی

روترهای CNC برای مواد بسته بندی فوم

وقتی نوبت به ایمن نگه داشتن بسته های شما در طول فرآیند حمل و نقل می رسد، فوم را نمی توان نادیده گرفت. از ویژگی های ارزمشند فوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقرون به صرفه
 • سبک وزن
 • به راحتی قابل تنظیم

صاحبان مشاغل از مزایای این ماده در سراسر جهان بهره می برند. رایج ترین انواع فوم – پلی اورتان (PU) و پلی اتیلن (PE) – از نظر چگالی و وزن کاملاً متضاد هستند. استفاده از رویکرد “یک ابزار همه چیز را انجام می دهد” کارساز نیست، زیرا هر نوع ماده به ابزار برشی خاصی برای دستیابی به بالاترین کیفیت برش و دقت نیاز دارد. اصولاً هرچه چگالی کمتر باشد، فوم نرمتر و هر چه چگالی بیشتر باشد، فوم سخت تر است. هنگام برش فوم های با چگالی کم، بهتر است از یک بیت روتر و برای فوم با چگالی بالا از تیغه برش استفاده کنید.

روترهای CNC برای مواد بسته بندی فوم

انواع فوم

پلی یورتان (PU)

PU نوعی فوم است که سخت و چگالی بالایی دارد، بنابراین یک بیت روتر برای انجام کار مناسب است. اما همه بیت‌ روترها یکسان نیستند، بنابراین مهم است که ابزار مناسب را برای طراحی خود انتخاب کنید.

پلی اتیلن (PE)

فوم پلی اتیلن، نوعی فوم سبک و نسبتاً نرم است. ابزار بیتروتر آن را پاره می کند، اما آن را به طور رضایت بخشی برش نمی دهد. برش فوم سبک با بیت روتر به طور کلی نتایج غیر قابل قبولی از نظر دقت، تمیزی و ظاهر محصول به همراه خواهد داشت. پلی اتیلن و سایر فوم های سبک به ابزار خاصی مانند تیغه برش نیاز دارند. تیغه های برش با طول حداکثر 5 اینچ (120 میلی متر) برای برش اشکال پیچیده با کمی یا بدون مواد زائد استفاده می شود. وقتی تیغه های برش با یک حرکت نوسانی برنامه ریزی می شوند، پلی اتیلن را با دقت مورد نیاز، برش می دهند و لبه های برش تمیز را بدون ساییدگی ارائه می دهند.

 

نکات برش بسته بندی پلاستیک و فوم با استفاده از دستگاه CNC

اکنون که می دانید دستگاه CNC انتخاب مناسبی برای برش بسته بندی های پلاستیکی و فوم است، در اینجا به نکاتی که باید در حین تولید توجه داشته باشید، اشاره می کنیم:

 • اکثر دستگاه های CNC چند منظوره (multi-purpose CNC machines) می توانند پلاستیک ها و فوم های مختلف را برش دهند. این می تواند به ویژه زمانی مفید باشد که در مورد نحوه برش مواد در دست مطمئن نیستید.
 • ظرفیت بیت ابزار را با موادی که می برید مطابقت دهید. ناسازگاری ابزار می‌تواند باعث بریدگی و سوراخ‌های غیر قابل بازگشت در اقلامی مانند روکش‌ها شود و آنها را بی‌فایده کند.
 • پلاستیک ها معمولا در بسته بندی های خارجی استفاده می شوند. به این ترتیب، می‌توانید آن‌ها را به صورت پالت برش دهید و مکعب‌ها یا بلوک‌هایی را برای ساختن اشکال عمومی ایجاد کنید. این پالت ها اغلب قابل استفاده مجدد هستند و بنابراین حداکثر ارزش و پایداری را در طول چرخه عمر طولانی خود ارائه می دهند.
 • هنگام برش ظروف پلاستیکی برای کاربردهای خاص، از پلاستیک موجدار استفاده کنید، زیرا این ظروف انعطاف‌پذیرتر و بادوام‌تر هستند و می‌توانند اشکال و اندازه‌های مختلف را در خود جای دهند.
 • از پلاستیک با ضربه بالا به عنوان ماده اولیه برای ساخت بسته بندی اقلام شکننده استفاده کنید و برای برش این مواد از CNC 5محوره برای کارایی بیشتر استفاده کنید.
 • برای برش فوم، از ترکیب دوک یا کولت با رهش سریع و تیغه مماسی یا نوسانی استفاده کنید؛ زیرا می توانند اکثر اعمال را تسهیل کنند.
 • علاوه بر این، از یک دمنده یا یک پمپ خلاء برای محکم نگه داشتن مواد در جای خود استفاده کنید.

 

جمع بندی

با توجه به موارد فوق، واضح است که دستگاه های CNC می توانند بسته بندی های بسیار دقیق را که می تواند کالای شما را ایمن کند، به طور یکپارچه برش دهند. در عین حال، آنها مقرون به صرفه بودن، دقت و ظرافت را حفظ می کنند که به ارزش دستگاه می افزاید. زمانی که قصد دارید چندین بار از مواد بسته بندی استفاده و استفاده مجدد کنید، قابلیت اطمینان خروجی بسیار مهم تر می شود. به این ترتیب، هرگونه سرمایه گذاری در دستگاه CNC برای برش بسته بندی پلاستیک و فوم واقعاً موجه است!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیریدواتساپ