تفاوت بین ماشین NC، CNC و DNC

NC (کنترل عددی) و CNC (کنترل عددی کامپیوتری) سیستم‌هایی هستند که با ابزارهای ماشینکاری مختلف در صنایع و کارخانه‌های مختلف استفاده می‌شوند. این کنترل ها عمدتاً با این واقعیت متمایز می شوند که NC یک کنترل سنتی است که امکان استفاده از اطلاعات از پیش ثبت شده را در فرآیند ماشینکاری فراهم می کند. در مقابل، CNC با ارائه انعطاف پذیری و قابلیت بیشتر یک گام جلوتر می رود. CNC ها قادر به مدیریت عملکردهای منطقی هستند.

پیشرفت تکنولوژی راه هایی را برای تولید یک موجودیت به صورت انبوه به روشی خودکار فراهم کرد و این برای صنایع در مقیاس بزرگ مفید بود. واحدهای تولید انبوه در این صنایع از ماشین آلات اتوماتیک یا خطوط انتقال و ماشین آلات مخصوص استفاده می کنند، زیرا مقدار اقلام مورد نیاز بسیار زیاد و بدون تغییر است.

در این مقاله به بررسی تفاوت دستگاه NC و CNC می پردازیم. در دنیای امروز، هر صنعت تولیدی خواهان محصولاتی با دقت بالا در زمان کمتر است. و این پیچیدگی دقت بالا در حداقل زمان را می توان با استفاده از ماشین های NC و CNC به دست آورد. بسیاری از ما تفاوت اساسی بین این ماشین ها را نمی دانیم. در اینجا به تفاوت های اساسی بین آنها خواهیم پرداخت.

 

ماشین NC (دستگاه کنترل عددی)

کنترل عددی (NC) یک ماشین ابزار توسط یک سری دستورالعمل های رمزگذاری شده که شامل اعداد، حروف الفبا و نمادهایی است که واحد کنترل ماشین (MCU) می تواند بخواند، کار می کند. این دستورالعمل‌های کدگذاری شده به پالس‌های الکتریکی تبدیل می‌شوند که موتورها و کنترل‌های دستگاه از آن پیروی می‌کنند تا عملکردهای تولیدی را روی قطعه کار اجرا کنند.

کنترل عددی (NC) به روش کنترل عملیات ساخت توسط دستورالعمل های عددی به صورت کدگذاری مستقیم در ماشین ابزار اشاره می کند.

 

ماشین CNC (دستگاه کنترل عددی کامپیوتری)

CNC مخفف کنترل عددی کامپیوتری است. این ماشینی است که توسط کامپیوتر کنترل می شود. ظاهر بیرونی آن مانند یک ماشین NC است. از صفحه کلید کامپیوتر به عنوان بخش ورودی برای ماشین های CNC استفاده می شود.

در یک دستگاه CNC، تمام توابع عددی توسط کامپیوتر مدیریت می شوند. رایانه برنامه هایی را که برای کار با دستگاه مورد نیاز است ذخیره می کند. رایانه همچنین پارامترهای مختلفی از سرعت دوک ماشین مانند، نرخ تغذیه و غیره را نمایش می دهد. این رایانه شامل ابزار الکترونیکی برای اندازه گیری خروجی است.

 

ماشین DNC (دستگاه کنترل عددی مستقیم)

کنترل عددی مستقیم (DNC) به عنوان سیستمی تعریف می شود که چندین ماشین را با اتصال مستقیم از طریق یک کامپیوتر مرکزی یکپارچه می کند.

کامپیوتر مرکزی به گونه ای طراحی شده است که دستورالعمل های لازم را برای هر ماشین ابزار ارائه می دهد. کامپیوتر مرکزی همچنین داده ها را از ماشین ها بازیابی می کند. بنابراین، اطلاعات دو طرفه بین کامپیوتر مرکزی و هر یک از ماشین ابزار، رد و بدل می شود.

 

مقایسه بین ماشین NC و CNC

ماشین NC به عنوان ماشینی توصیف می شود که توسط مجموعه ای از دستورالعمل ها به شکل اعداد، حروف و نمادها کنترل می شود. به مجموعه دستورالعمل ها، برنامه می گویند. در حالی که در دستگاه CNC به عنوان ماشینی توصیف می شود که برای کنترل حرکات قطعه کار و ابزار با کمک برنامه آماده شده در رایانه استفاده می شود. این برنامه با داده های الفبایی و عددی نوشته شده است. مقایسه دستگاه NC و CNC عبارتند از:

 • NC مخفف Numerical Control است در حالی که CNC مخفف Computer Numerical Control است.
 • در ماشین NC برنامه ها به کارت های پانچ وارد می شوند. اما در دستگاه CNC برنامه ها با کمک یک صفحه کلید کوچک شبیه به صفحه کلید سنتی ما مستقیماً به رایانه وارد می شوند.
 • در ماشین NC اگر خطایی در برنامه رخ دهد، اشکال زدایی و اصلاح آن آسان نیست. در دستگاه CNC اشکال زدایی و اصلاح بسیار آسان است.
 • برای کار با دستگاه NC به اپراتور با مهارت بالا نیاز است در حالی که برای کار با دستگاه CNC می توان از یک اپراتور نیمه ماهر نیز استفاده کرد.
 • هزینه دستگاه NC کمتر است. در مقایسه با دستگاه CNC، هزینه دستگاه بسیار بالا است.
 • هزینه نگهداری NC کمتر است در حالی که در مورد دستگاه CNC هزینه بر است.
 • هیچ برنامه ای را نمی توان در دستگاه NC ذخیره کرد. در دستگاه CNC می توان تعداد زیادی برنامه را ذخیره کرد و بارها و بارها برای تولید از آنها استفاده کرد.
 • در ماشین NC، دقت در مقایسه با کار کمتر است. جایی که دستگاه CNC دقت بالایی دارد.
 • ماشین NC انعطاف پذیری و قابلیت محاسباتی کمتری را ارائه می دهد. اما دستگاه CNC انعطاف پذیری و قابلیت محاسباتی بیشتری را ارائه می دهد.
 • در ماشین NC اجرای کار زمان بیشتری می برد اما ماشین CNC کار را بدون صرف زمان زیاد اجرا می کند.
 • NC نمی تواند به طور مداوم برای 24 ساعت کار کند اما دستگاه CNC می تواند 24 ساعت به طور مداوم کار کند.

مقایسه ماشین NC و CNC

تفاوت بین دستگاه CNC و DNC

تفاوت های مختلف بین دستگاه CNC و DNC به شرح زیر است:

 • در CNC کنترل از راه دور عملیات، امکان پذیر نیست. در حالی که در DNC، کنترل از راه دور را تسهیل می کند.
 • بخش کامپیوتری، جزء غیرقابل جدا شدن از دستگاه CNC است. اما DNC بخشی از ماشین ها نیست، کامپیوتر DNC می تواند درفاصله ای از ماشین ها و دستگاه ها فعالیت و آنها را کنترل کند.
 • دستگاه CNC با دستورالعمل ماشینکاری منتقل شده به آن عمل می کند، در حالی که ماشین DNC توزیع اطلاعات را به تعداد ماشین مدیریت می کند.
 • دستگاه CNC یک دستگاه NC کنترل شده توسط کامپیوتر است. با استفاده از برنامه نویسی ماشین DNC، می توانید بیش از یک دستگاه NC را در صورت نیاز کنترل کنید.
 • نرم افزار CNC برای افزایش ظرفیت خاص ماشین ابزار استفاده می شود. در حالی که در DNC، نه تنها تجهیزات را کنترل می کند، بلکه به عنوان بخشی از سیستم اطلاعات مدیریت نیز عمل می کند.

تفاوت بین دستگاه CNC و DNC

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیریدواتساپ